Browning- AB3 Micro Stalker Short Action Rifle- 243 WIN
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- AB3 Micro Stalker Short Action Rifle- 243 WIN is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Bolt-action rifle with compact 13" length of pull and 20" barrel length. Pachmayr Decelerator recoil pad.
The AB3 Micro Stalker offers all the performance hallmarks of a traditional Browning in an accurate and cost-effective design. It has a 13" length of pull stock that enables a shooter with shorter reach to comfortably put their firing hand on the grip for a relaxed trigger pull. The barrel length reduction is just right - allowing better rifle handling without sacrificing too much velocity. Lastly, the Pachmayr Decelerator recoil pad. Pachmayr is a well-known name in the hunting industry, producing some of the softest and comfortable recoil pads you can get.
AB3 Micro Stalker Features
- Compact dimensions fit many shooters better
- Non-reflective matte blued finish
- Sporter contour barrel for the ideal blend of accuracy and weight savings
- Weather-resistant composite stock
- Pachmayr® Decelerator® recoil pad
AB3 Features
- Free-Floating Barrel
- Large Bolt Surface Area
- Detachable Magazine
- Short 60˚ bolt lift is fast cycling and allows the hand to easily clear scope turrets.
- Bolt Lock Override Button
- Top-tang Safety
Specification
| Action Length | Short Action |
| Caliber | 243 Win |
| Barrel Length | 20" |
| Overall Length | 39 3/8" |
| Length of Pull | 13" |
| Drop at Comb | 11/16" |
| Drop at Heel | 1/2" |
| Weight | 6 lbs 8 oz |
| Magazine Capacity | 5 |
| Twist Rate | 10" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Matte Black |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Composite |
| Recoil Pad | Polymer |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Textured Grip Panels |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger Finish | Matte Blued |
| Bolt Slide Finish | Chrome |
| Magazine Type | Detachable |
| Trigger Material | Composite |
| Trigger Guard Material | Composite |
| Trigger Guard Engraving | None |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

