Browning- BAR MK 3 Stalker Deer and Big Game Rifle- 30-06 SPRG
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- BAR MK 3 Stalker Deer and Big Game Rifle- 30-06 SPRG is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Autoloading hunting rifle for deer and big game. Composite stock is shim adjustable for cast and drop at comb. Gas-piston operation, lightweight alloy receiver is drilled and tapped for scope mounts, hinged floor plate with detachable box magazine.
The BAR MK 3 is an unstoppable autoloading hunting rifle. Accurate and reliable, it already stands out from the competition with contemporary design. The BAR MK 3 offers shooters and hunters a rifle available in a variety of popular standard and magnum calibers in a semi-auto platform.
Browning rifles consistently produce the most accurate shot groups in their class. This is due in large part to the quality of their barrels. The BAR MK 3 features a hammer-forged barrel made in a thoroughly controlled and tested process.
The BAR MK 3 relies on a short stroke gas piston design to operate the action. This design mitigates shooter-perceived recoil and reduces excessive carbon residue that many modern gas-impingement designs vent into the moving parts of the action. Like most modern sporting rifles, the BAR utilizes a multi-lug rotary bolt that locks securely for improved strength and accuracy.
The BAR MK 3 feels and handles like the purpose-built hunting rifle it is. This rifle is lightweight, quick to shoulder and to point. Add in the benefit of well-designed semi-automatic operation and you get quick follow-up shots and less felt recoil than with a bolt-action hunting rifle.
BAR MK 3 Stalker Features
- Non-reflective matte blued finish
- Composite stock with overmolded gripping panels
- Shim-adjustable for cast on/off and drop at comb
- Inflex recoil pad
BAR Features
- Gas piston operation
- Detachable Box Magazine
- High strength, the seven-lug rotating bolt that locks securely into the barrel for a precise breech-to-chamber relationship.
- Strong action bar/inertia block link-up reduces barrel vibration to improve accuracy
- Integral buffering system reduces wear and stress on the rifle’s operating system
Specification
| Action Length | Long Action |
| Caliber | 30-06 SPRG |
| Barrel Length | 22" |
| Overall Length | 44 1/8" |
| Length of Pull | 14 3/8" |
| Drop at Comb | 5/8" |
| Drop at Heel | 1 1/8" |
| Weight | 7 lbs 6 oz |
| Magazine Capacity | 4 |
| Twist Rate | 10" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Matte Black |
| Receiver Finish | Matte Black |
| Chamber Finish | Chrome Plated Chamber |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Composite |
| Recoil Pad | Polymer |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Overmolded Grip Panels |
| Sling Swivel Studs | Steel Integral |
| Receiver Material | Aluminum Alloy |
| Trigger Finish | Gold Plated |
| Magazine Type | Hinged Floorplate with Detachable Box |
| Trigger Material | Alloy |
| Trigger Guard Material | Composite |
| Trigger Guard Engraving | Buck Mark in Gold |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





