Browning- X-Bolt Mountain Pro Tungsten Big Game Rifle- 6.5 CREEDMOOR
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- X-Bolt Mountain Pro Tungsten Big Game Rifle- 6.5 CREEDMOOR is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Big game bolt-action hunting rifle with carbon fiber stock with accent graphics, Cerakote Tungsten finish on a stainless steel barrel and action, spiral fluted bolt, spiral fluted and lapped sporter barrel, threaded muzzle, Recoil Hawg muzzle brake and thread protector included.
Browning is delving into semi-custom rifle production with the new X-Bolt Mountain Pro. What classifies the X-Bolt Mountain Pro as a "semi-custom rifle" is the level of specialized finishing touches and higher end construction above the already top-tier X-Bolt family of hunting rifles. First, the X-Bolt Mountain Pro features a true carbon fiber stock — now lighter than previous versions — making it extremely lightweight and rigid. The stock is filled with a noise-dampening foam.
The Cerakote finish on the stainless steel action and barrel is also on the exterior of the stock for added protection. The barrel features a new proprietary lapping process to provide consistent accuracy and easier bore cleaning, avoiding the need for a time-consuming break-in process. Other features include a spiral fluted bolt and bolt knob, threaded muzzle with our new Recoil Hawg muzzle brake that reduces felt recoil up to 77% (depending on caliber), effectively taming your favorite magnum cartridges.
X-Bolt Mountain Pro Features
- Carbon fiber stock with accent graphics
- Matte clear stock finish provides additional protection for camo graphics
- Stainless steel barreled action with Tungsten Cerakote offers superior protection over traditional bluing or bare stainless steel
- Lightweight sporter contour, spiral fluted barrel
- Sporter Recoil Hawg muzzle brake reduces recoil up to 76% (thread protector included)
- Proprietary lapping process enhances the bore finish
- Spiral fluted bolt with rust-resistant Tungsten Cerakote finish
- Picatinny accessory rail on stock included
X-Bolt Features
- Free-floated barrel that is bedded in the front and the rear of the action for stability and to help maintain barrel-to-stock spacing for consistent accuracy.
- Bolt unlock button works in conjunction with the top-tang safety to provide an added measure of safety during checking and unloading of the chamber.
- Short 60° bolt lift is fast cycling and allows you to work the bolt quickly
- Detachable rotary magazine
- Three-lever Feather Trigger
- X-Lock scope mount features a four screw per base
- Inflex Recoil Pad
Specification
| Action Length | Short Action |
| Caliber | 6.5 CREEDMOOR |
| Barrel Length | 22" |
| Overall Length | 42" |
| Length of Pull | 13 5/8" |
| Drop at Comb | 11/16" |
| Drop at Heel | 1/2" |
| Weight | 6 lbs 5 oz |
| Magazine Capacity | 4 |
| Twist Rate | 8" |
| Barrel Finish | Tungsten Cerakote |
| Stock Finish | Accent graphics/Carbon Fiber |
| Receiver Finish | Tungsten Cerakote |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Stainless |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Recoil Pad | Inflex 1, Small |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Textured Grip Panels |
| Sling Swivel Studs | Cerakote |
| Receiver Material | Stainless |
| Trigger Finish | Gold Plated |
| Bolt Slide Finish | Tungsten Cerakote |
| Magazine Type | Detachable |
| Muzzle Threading | M13 - 0.75 |
| Trigger Material | Alloy |
| Trigger Guard Material | Alloy |
| Trigger Guard Engraving | Buck Mark in Black |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






