Mossberg- International SA-20 All Purpose Field Shotgun- 20GA
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Mossberg- International SA-20 All Purpose Field Shotgun- 20GA is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Whether you’re a first-timer or accomplished in the shooting sports, you can’t go wrong with Mossberg International sub-gauge autoloaders. Lightweight and quick-swinging, these versatile smaller-gauge shotguns provide maneuverability when hunting nimble upland and woodland targets, or when busting clays.
- Smooth-cycling Gas-Operated System
- Interchangeable Chokes
- Light Carry Weight, Low Recoil
- Cross-bolt Safety
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
|---|---|
| Action Type | Semi-Auto |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Hunting / Sporting |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Sport Set (5 Total) |
| Capacity | 5+1 |
| Length | 48.25" |
| LOP | 14.25" |
| LOP Type | Fixed |
| Sights | Bead |
| Stock | Synthetic (Black) |
| Weight | 6 lb |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
