Mossberg- 500 Turkey Shotgun- 12GA
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Mossberg- 500 Turkey Shotgun- 12GA is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
When it comes to pump-action shotguns, Mossberg and the 500 Series set the standard. Its short cycling time lets you identify and point to a new target quickly and efficiently. And its overall simplicity means higher durability at a lower cost. Without question, the 500 is the most versatile shotgun platform available on the market — no wonder that over 12 million have been sold.
- Standard pump-action features include dual extractors, steel-to-steel lockup, twin action bars, and anti-jam elevator
- Ambidextrous Safety
- Adapt for Application with 500 Accessory Barrels
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Hunting / Sporting |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Finish | Mossy Oak - Obsession |
| Choke | X-Factor Ported Tube |
| Capacity | 5+1 |
| Length | 40.25" |
| LOP | 13.87" |
| LOP Type | Fixed |
| Sights | Front Fiber Optic |
| Stock | Synthetic (Mossy Oak Obsession) |
| Weight | 7 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
