Winchester- XPR Stealth Short Action Rifle- 243 WIN
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Winchester- XPR Stealth Short Action Rifle- 243 WIN is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Picatinny-style scope rail, precision button rifled barrel, Perma-Cote black finish, free-floating barrel with recessed target crown, 5/8"x24 threading for suppressor or muzzle brake, nickel Teflon™ coating on bolt.
Accurate, quiet, versatile. This is a high performance XPR ready for your rail mounted optic and a sound suppressor (where allowed by law).
XPR Stealth Features
- Steel receiver with durable Perma-Cote black finish
- Drilled and tapped for scope mounts
- Talley Picatinny scope rail included
- Perma-Cote black barrel finish
- 5/8"x24 threading for suppressor or muzzle brake (223 Rem. threading is 1/2" X 28, 350 Legend threading is 11/16"-24 .750" barrel diameter at thread shoulder)
- Green composite stock
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs installed
XPR Features
- Bolt crafted from chrome-moly steel bar stock
- M.O.A. Trigger System
- Bolt Unlock Button
- Nickel Teflon™ Coating on the Bolt Body
- Receiver is machined from solid steel
- Steel Recoil Lug
- Two-Position Thumb Safety
- Recessed Target Crown
- Button-Rifled, Free-Floated Steel Barrel
- Detachable Box Magazine
Specification
| Action Length | Short Action |
| Caliber | 243 Win |
| Barrel Length | 16 1/2" |
| Overall Length | 36 1/2" |
| Length of Pull | 13 3/4" |
| Drop at Comb | 1/2" |
| Drop at Heel | 3/4" |
| Weight | 6 lbs 8 oz |
| Magazine Capacity | 3 |
| Twist Rate | 10" |
| Barrel Finish | Perma-Cote |
| Stock Finish | Green |
| Receiver Finish | Perma-Cote |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Heavy Sporter |
| Stock Material | Composite |
| Recoil Pad | Inflex 1, Small |
| Pistol Grip Cap | Matte Polymer |
| Checkering | Textured Grip Panels |
| Sling Swivel Studs | Matte Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger Finish | Matte Black |
| Bolt Slide Finish | Nickel |
| Magazine Type | Detachable |
| Muzzle Threading | 5/8 - 24 SR |
| Trigger Material | Steel |
| Trigger Guard Material | Composite |
| Trigger Guard Engraving | None |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




