Benelli- Super Black Eagle 3 Shotgun- 12GA
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Benelli- Super Black Eagle 3 Shotgun- 12GA - Walnut is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
SBE 3 – the full redesign of our venerable Super Black Eagle platform. With carefully considered insights from our pro-staff and veteran hunters, Benelli design engineers have spent nearly 10 years in development with a focus on three areas of critical importance to the serious waterfowler: Improved ergonomics, intuitive, flawless functionality and an updated design, style and feel for the latest in modern waterfowling reliability that’s all about the end game: Absolute superiority in the most unforgiving conditions.
All the amazing attributes that made the Super Black Eagle 3 America's favorite 31/2-inch chamber shotgun are now also available for southpaws in a firearm specifically engineered for those who shoulder firearms on the left side. Choose either a Realtree® Max-7™ camo pattern or a black synthetic stock.
Features
- Flush Crio® Chokes & Wrench - Benelli Crio® chokes sit flush with the muzzle and come in the following constrictions: C, IM and F. Wrench included.
-
Extended Crio® Chokes - Extended Crio® Chokes IC and M
-
Shim Kit - The stock drop and cast is user-adjustable. Changing shims using this included kit provides a customized sighting plane to fit your unique physical build and shooting style.
-
Standard Hard Case - Standard hard case to protect your firearm.
-
Crio® Treated Barrel - With carbon fiber stepped rib.
- Comfort Tech® 3 Recoil Pad and Comb-Tech® Pad
-
Easy Locking Bolt System - The Super Black Eagle's patented locking mechanism is designed to work flawlessly with all shotgun loads- from light clay loads to the ultimate goose-busters.
-
Easy Loading System - A beveled loading port, redesigned carrier and a new two-piece carrier latch have all been incorporated into the Super Black Eagle 3 to make loading the magazine effortless.
Specifications
| Stock Finish | A-Grade Satin Walnut |
| Receiver Finish | Anodized, Black |
| Barrel Finish | Gloss, Blued |
| Gauge | 12 Gauge 2 3/4", 3", 3 1/2" |
| Barrel Length | 28" |
| Grip | Standard |
| Stock Configuration | Comfort Tech® 3 |
| Size | Standard |
| Hand-Dominance | Right Handed |
| Chokes | Crio® - C, IM, F |
| Extended Choke | Crio® - IC, M |
| Chambered for | 2-3/4", 3", 3-1/2" |
| Magazine Capacity | 3+1 |
| Sight | Red-bar front |
| Action | Semi-auto |
| Drilled & Tapped | Yes |
| Length of Pull | 14-3/8" |
| Drop at Heel | 2-1/8" |
| Drop at Comb | 1-3/8" |
| Overall Length | 49.6" |
| Avg. Weight | 7 lbs |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

