Browning- X-Bolt Hunter Long Action Rifle- 270 WIN
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- X-Bolt Hunter Long Action Rifle- 270 WIN is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Bolt-action hunting rifle with a satin walnut checkered stock, matte blue barrel and action, detachable rotary magazine, short throw bolt and adjustable trigger.
When the need calls for a hard-working, rugged and accurate high-powered rifle, the Browning X-Bolt Hunter is the only choice. It has a low-luster finish on the solid steel receiver, barrel and walnut stock that minimizes glare and reflection. It has the complete X-Bolt package: The crisp Feather Trigger with no take-up or creep – preferred by experienced hunters, a center-feed rotary magazine, X-Lock System and a soft Inflex recoil pad – every feature combines to make this X-Bolt rifle ideal for hunting game ranging from deer and elk to varmints.
X-Bolt Hunter Features
- Non-reflective matte blued receiver finish
- Sporter contour barrel for the ideal blend of accuracy and weight savings
- Satin finish checkered walnut stock
- Inflex recoil pad
X-Bolt Features
- Free-floated barrel that is bedded in the front and the rear of the action for stability and to help maintain barrel-to-stock spacing for consistent accuracy.
- Bolt unlock button works in conjunction with the top-tang safety to provide an added measure of safety during checking and unloading of the chamber.
- Short 60° bolt lift is fast cycling and allows you to work the bolt quickly
- Detachable rotary magazine
- Three-lever Feather Trigger
- X-Lock scope mount features a four screw per base
- Inflex Recoil Pad
Specification
| Action Length | Long Action |
| Caliber | 270 Win |
| Barrel Length | 22" |
| Overall Length | 42 3/4" |
| Length of Pull | 13 5/8" |
| Drop at Comb | 11/16" |
| Drop at Heel | 1/2" |
| Weight | 6 lbs 14 oz |
| Magazine Capacity | 4 |
| Twist Rate | 10" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Satin |
| Wood Grade | Grade I |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Black Walnut |
| Recoil Pad | Inflex 1, Small |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Cut 18 LPI |
| Sling Swivel Studs | Matte Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger Finish | Gold Plated |
| Bolt Slide Finish | High Gloss |
| Magazine Type | Detachable |
| Trigger Material | Alloy |
| Trigger Guard Material | Alloy |
| Trigger Guard Engraving | Buck Mark in Gold |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




