Browning- X-Bolt Hell's Canyon McMillan Long Range Rifle- 6.5 CREEDMOOR
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- X-Bolt Hell's Canyon McMillan Long Range Rifle- 6.5 CREEDMOOR is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Long range bolt-action hunting rifle with premium McMillan Game Scout stock in Browning OVIX Camo. Cerakote Smoked Bronze finish on barreled action. Fluted barrel. Includes Recoil Hawg muzzle brake and 20 MOA Picatinny rail.
This X-Bolt is no ordinary rifle and it is not for the ordinary hunter. Putting the proven X-Bolt action into a McMillan® Game Scout stock offers the long range shooter a platform so solid you now can concentrate on ammo and your skills to achieve maximum accuracy.
McMillan stocks are U.S. Marine proven tough and the Game Scout gives the X-Bolt shooter a sporter-style stock with tactical long-range features. This exceptional stock features a medium-sized fore-end with straight comb buttstock that offers a smooth transition for shooters who want a compact hunting stock with tactical stock features. It also features a comfortable vertical grip with thumbshelf. The stock is fitted with two quick-detach (QD) cups for a sling, plus it has a single front swivel just for a bipod (not included). Textured panels on the fore-end and grip offer a great feel. It is finished off with a dip in versatile Browning OVIX camouflage.
X-Bolt Hells Canyon McMillan LR Features
- Composite McMillan Game Scout stock offers a stable platform for hunting and long-range shooting.
- Tough, durable Smoked Bronze Cerakote finish on the barreled action
- 26" long, free-floating, heavy sporter contour fluted barrel for long-range accuracy
- 5/8"-24 suppressor ready muzzle threads
- Recoil Hawg muzzle brake reduces recoil up to 76% (thread protector included)
- Versatile Browning OVIX camouflage
- Extended bolt handle
- Pachmayr® Decelerator® recoil pad
- 20 MOA Picatinny rail included
- Quick-detach (QD) sling swivel sockets
- Bipod stud
X-Bolt Features
- Free-floated barrel that is bedded in the front and the rear of the action for stability and to help maintain barrel-to-stock spacing for consistent accuracy.
- Bolt unlock button works in conjunction with the top-tang safety to provide an added measure of safety during checking and unloading of the chamber.
- Short 60° bolt lift is fast cycling and allows you to work the bolt quickly
- Detachable rotary magazine
- Three-lever Feather Trigger
- X-Lock scope mount features a four screw per base
- Inflex Recoil Pad
Specification
| Action Length | Long Action |
| Caliber | 6.5 CREEDMOOR |
| Barrel Length | 26" |
| Overall Length | 46" |
| Length of Pull | 13 5/8" |
| Drop at Comb | 1/2" |
| Drop at Heel | 1/2" |
| Weight | 8 lbs 6 oz |
| Magazine Capacity | 4 |
| Twist Rate | 7" |
| Barrel Finish | Smoked Bronze Cerakote |
| Stock Finish | Ovix |
| Receiver Finish | Smoked Bronze Cerakote |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Heavy Sporter |
| Stock Material | Composite |
| Recoil Pad | Pachmayr Decelerator |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Textured Grip Panels |
| Sling Swivel Studs | 2 QD Cups |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger Finish | Gold Plated |
| Bolt Slide Finish | High Gloss |
| Magazine Type | Detachable |
| Muzzle Threading | 5/8 - 24 SR |
| Trigger Material | Alloy |
| Trigger Guard Material | Alloy |
| Trigger Guard Engraving | Buck Mark in Gold |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








