Browning- BAR MK 3 Left-Hand Long Action Rifle- 270 WIN
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Browning- BAR MK 3 Left-Hand Long Action Rifle- 270 WIN is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Autoloading rifle designed for left-handed shooters. Features traditional walnut stock with oil finish, polished blued steel barrel, engraved aluminum alloy receiver with satin nickel finish and Inflex recoil pad.
Third generation. Originally designed by Browning family member Bruce Browning, the original civilian BAR was the rifle that set the standard for autoloading hunting rifles. The latest MK 3 version builds on the previous iterations with stunning styling, fine oil finish walnut, a precision alloy receiver and a hammer-forged barrel. The BAR features accuracy and performance that will make autoloading enthusiasts out of the most skeptical riflemen.
Classic in looks and contemporary in performance. The BAR MK 3 is the hunting rifle that sets the bar for every other autoloader on the planet with accuracy and speed — and a caliber selection — that is not matched by any other hunting autoloader. The MK 3 is available in the most popular standard hunting calibers to hard-hitting Magnums. Cartridges are fed from a detachable box magazine, so be sure to keep a spare in your pocket for fast reloads.
BAR MK 3 Features
- Aircraft-grade aluminum alloy receiver with satin nickel finish and enhanced, high-relief engraving
- Drilled and tapped for scope mounts
- Hammer-forged barrel
- Grade II walnut stock with oil finish
- Reliable gas operation
- Strong multi-lug rotary bolt
- Detachable box magazine
- Composite trigger guard and floorplate
- Crossbolt safety
- Shim adjustable for cast on/off and drop at comb
Specification
| Action Length | Long Action |
| Caliber | 270 Win |
| Barrel Length | 22" |
| Overall Length | 43 3/8" |
| Length of Pull | 13 3/4" |
| Drop at Comb | 7/8" |
| Drop at Heel | 1 1/8" |
| Weight | 7 lbs 2 oz |
| Magazine Capacity | 4 |
| Twist Rate | 10" |
| Barrel Finish | Polished Blued |
| Stock Finish | Oil |
| Wood Grade | Grade II |
| Receiver Finish | Matte Nickel |
| Chamber Finish | Chrome Plated Chamber |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Turkish Walnut |
| Recoil Pad | Polymer |
| Pistol Grip Cap | None |
| Checkering | Cut 18 LPI |
| Sling Swivel Studs | Steel Integral |
| Receiver Material | Aluminum Alloy |
| Trigger Finish | Gold Plated |
| Magazine Type | Hinged Floorplate with Detachable Box |
| Trigger Material | Alloy |
| Trigger Guard Material | Composite |
| Trigger Guard Engraving | Buck Mark in Gold |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






