Daisy- Red Ryder Adult/ Youth Heritage Kit- 2 Pack Air Rifle Kit
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Daisy- Red Ryder Adult/ Youth Heritage Kit- 2 Pack Air Rifle Kit is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
This lever-action spring rifle is lightweight, durable, and easy to cock. The solid wood forearm and engraved wood stock are just the right length for young shooter. With a capacity of 650 BBs you'll be shooting all day long! The rifle comes with a blade and ramp front sight, an adjustable open rear sight, and now features a plastic cocking lever. This rifle is perfect for plinking, shooting paper targets and for training new shooters. Includes one adult Red Ryder and one youth Red Ryder. Fires .177 caliber BB’s at 350 FPS. Hold 650 BB’s.
Features
- Adult/Youth
- Compact and portable for easy transport and storage
- Velocity 350' (106 m) per second (fps)
- Stock: stained hardwood
- Barrel: smooth bore steel
- Action: lever action
- Powerplant: spring
- Maximum shooting distance: 195 yards
- Length: 36.75" (adult), 35.4" (youth)
- Optics: iron sights
- Sights: blade and ramp front/adjustable rear
- Safety: cross-bolt trigger block
Specifications
| Type of Air Powered Gun | Air Gun |
|---|---|
| Velocity (fps) | 350 ft/s |
| Assembled Length (in) | 36.75 in |
| Maximum Magazine Capacity | 650 |
| Assembled Weight (lb) | 6.00 lb |
| Type of Action | Lever Action |
| Maximum Shooting Distance (ft) | 584.97 ft |
| Length of Pull (in) | 12.00 in |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Colour | Brown |
| Feed Method | Vertical |
| Hopper Type | Gravity Feed |
| Pellet Diameter (in) | 0.18 in |
| Propulsion System | Spring/Air |
| Safety Type | Manual |
| Weapon Type | Rifle |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

