Ruger- 10/22 Takedown Rifle- .22LR
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Ruger- 10/22 Takedown Rifle- .22LR is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Built in our American factories by American workers, every 10/22® rifle that comes off the line is a quality firearm. With millions sold over a span of more than half a century, the Ruger® 10/22® has long been America's favorite rimfire rifle. When it comes to choosing your next .22 rifle, don't settle for an imitation, make it an original.
- Easy takedown enables quick separation of the barrel from the action for ease of transportation and storage. Takedown is as simple as locking the bolt back and verifying that the rifle is unloaded, pushing a recessed lever, twisting the subassemblies and pulling them apart.
- Simple reassembly allows for a secure connection of the barrel and action and returns the firearm to zero, even when receiver-mounted optics are used, ensuring consistent accuracy, shot after shot.
- This legendary action is a tried and true Ruger design that ensures consistent, reliable performance.
- Detachable 10-round rotary magazine features a unique rotor to separate cartridges and provide reliable feeding.
- Easy-to-use, prominent magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush-mounted magazine.
- Precision-rifled, cold hammer-forged barrel capped with a Ruger® flash suppressor mounted with a 1/2"-28 thread.
- Positive, push-button, cross-bolt manual safety.
- Combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts included.
- Heat-stabilized, glass-filled, polymer trigger housing assembly is precision made of high-tech material for improved manufacturing tolerances, impact and abrasion-resistance and an unmatched ability to withstand the elements.
- The receiver and stock combine to create classic lines for attractive styling.
- Also includes: convenient carry-case.
| Stock | Black Synthetic |
| Front Sight | Gold Bead |
| Rear Sight | Adjustable |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Barrel Feature | Threaded Barrel with Flash Suppressor |
| Thread Pattern | 1/2"-28 |
| Capacity | 10 |
| Twist | 1:16" RH |
| Barrel Finish | Satin Black |
| Overall Length | 36.75" |
| Barrel Length | 16.40" |
| Weight | 4.6 lb. |
| Grooves | 6 |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




