Savage- 220 Bolt Action Shotgun- 20GA
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Savage- 220 Bolt Action Shotgun- 20GA is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Redefine slug accuracy with the refreshed bolt-action platform. Built like a rifle with features including the user-adjustable AccuTrigger™ system and a button-rifled, 22-inch barrel. It offers an oversized bolt handle and a tough synthetic stock. The receiver is drilled and tapped with a one-piece rail for mounting the scope of your choice, and they now feature the new AccuStock™ with AccuFit™ technology.
- Fully rifled, bolt-action slug gun designed for 2 ¾”& 3” shells
- Rugged synthetic stock
- Button-rifled barrel
- Detachable box magazine
- Thread-in barrel headspacing
| Caliber | 20 GA |
| Purpose | Big Game Hunting |
| Firearm Type | Shotgun |
| Action Type | Bolt |
| Handed | Right |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Contour | Shotgun |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Rate of Twist | 1:24" |
| Barrel Threaded | No |
| Bolt Release | Bottom |
| Pistol Grip | No |
| Interchangeable Grip Panel | No |
| Magazine Capacity | 2 |
| Magazine Release | Ambidextrous |
| Receiver Color | Black |
| Receiver Finish | Matte |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Feed Type | Detachable Box Magazine |
| Scope Bases | 1 PIECE RAIL |
| Scope Mounted and Sighted | No |
| AccuStock | Yes |
| AccuFit | Yes |
| Stock Butt Color | Black |
| Stock Butt Type | Recoil Pad with Spacers |
| Stock Color | Black |
| Stock Finish | Matte |
| Stock Fixed | Yes |
| Stock Pull Length - Min. | 12.75" |
| Stock Pull Length - Max. | 13.75" |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock QD Studs Color | Black |
| Stock QD Studs Quantity | 2 |
| Stock Thumbhole | No |
| Stock Type | Sporter |
| AccuTrigger | Yes |
| Trigger Adjustable | Yes |
| Trigger Pull Force - Min. | 2.5 lbs |
| Trigger Pull Force - Max. | 6 lbs |
| Length | 43" |
| Weight | 7.34 lbs |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


