Winchester- XPR Extreme Hunter Short Action Rifle- 308 WIN
Final Sale - No refunds, returns, or exchanges.
Winchester- XPR Extreme Hunter Short Action Rifle- 308 WIN is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Note: All discounted items (even if the discount is applied at checkout) are Final Sale. No returns, refunds, or exchanges.
Description
Description
Bolt action rifle with Tungsten Cerakote finish on barrel and receiver, composite stock with TrueTimber® Midnight camouflage finish. Precision button-rifled barrel, M.O.A. trigger system, two-position thumb safety, bolt unlock button, detachable box magazine, Inflex® Technology recoil pad, sling swivel studs.
Affirm your position at the top of the food chain. The Winchester XPR rifle is a step forward in design and manufacturing, bringing you a high-performance hunting rifle at an extremely affordable price from a name you know and trust. Pairing the performance of the XPR with TrueTimber Midnight camouflage gives you a lethal advantage.
XPR Extreme Hunter Features
- Steel receiver with a Tungsten Cerakote finish
- Drilled and tapped for scope mounts
- Precision button-rifled barrel with a Tungsten Cerakote finish
- 9/16" x 24 threaded muzzle with muzzle brake
- Composite stock with a TrueTimber® Midnight camouflage finish
- Inflex® Technology recoil pad
- Sling swivel studs installed
XPR Features
- Bolt crafted from chrome-moly steel bar stock
- M.O.A. Trigger System
- Bolt Unlock Button
- Nickel Teflon™ Coating on the Bolt Body
- Receiver is machined from solid steel
- Steel Recoil Lug
- Two-Position Thumb Safety
- Recessed Target Crown
- Button-Rifled, Free-Floated Steel Barrel
- Detachable Box Magazine
Specification
| Action Length | Short Action |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length | 22" |
| Overall Length | 42" |
| Length of Pull | 13 3/4" |
| Drop at Comb | 1/2" |
| Drop at Heel | 3/4" |
| Weight | 6 lbs 12 oz |
| Magazine Capacity | 3 |
| Twist Rate | 12" |
| Barrel Finish | Tungsten Cerakote |
| Stock Finish | TrueTimber Midnight |
| Receiver Finish | Tungsten Cerakote |
| Chamber Finish | Polished |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Contour | Sporter |
| Stock Material | Composite |
| Recoil Pad | Inflex 1, Small |
| Pistol Grip Cap | Matte Polymer |
| Checkering | Textured Grip Panels |
| Sling Swivel Studs | Matte Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Trigger Finish | Matte Black |
| Bolt Slide Finish | Nickel |
| Magazine Type | Detachable |
| Muzzle Threading | 9/16 - 24 |
| Trigger Material | Steel |
| Trigger Guard Material | Composite |
| Trigger Guard Engraving | None |
| Floor Plate Material | Composite |
| Drilled and Tapped for Scope | Yes |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





